Yakup Sekizkök’ten Ergin Ataman açıklaması! “Hep yurtdışına gitme hedefi vardı…”

Anadolu Efes’te çok başarılı bir devri geride bıraktıklarını söyleyen Sekizkök, “Başarılarla dolu, çok keyifli 5 dönem geçirdik. Geldiğimizde yaz transfer periyodunda takım kurduk ve macera başladı. Bu süreçte oynadığımız bütün mecralarda amaca ulaştık. Ya kazandık ya da finalde 1-2 adedini kaybettik. İnşallah Anadolu Efes’in önümüzdeki periyotlarla bu muvaffakiyetleri tekrarlayacağını umut ediyorum. Benim yeni bir yolum var. Başımı oraya çevirdim ve bütün konsantrasyonumu buraya verdim” biçiminde konuştu.

“DARÜŞŞAFAKA İLE BİRİNCİ TEMAS FENERBAHÇE SERİSİNİN 3’ÜNCÜ MAÇINDAN SONRA OLDU”

Darüşşafaka ile başantrenörlük konusunda yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını paylaşan Sekizkök, “Başantrenör olarak vazife almak, benim uzun müddettir amacımdı. Anadolu Efes’teki maceramız o kadar güzel gitti ki ben bu gayesi erteledim. Artık bu dönemin sonunda Efes ile yollarımızın ayrılacağı aşikâr olunca önümde kimi seçenekler vardı. Darüşşafaka daha evvel içinde bulunduğum ve güvendiğim bir kurum. Bu grubun Şampiyonlar Ligi’nde yer alması, her vakit agresif takımlar kurması beni heyecanlandırdı. Fenerbahçe serisindeki 3’üncü maçın akşamında Darüşşafaka cephesiyle görüşmelerimiz ciddileşti. 1-2 gün içinde de ciddileşince Karşıyaka ile oynadığımız final serisinden evvel bu birlikteliği başlatmış olduk. Final serisini de başarılı bir formda tamamlayınca önümüze bakmaya başladık” diye konuştu. 

“DOĞUŞ’U TAKIMDA TUTMAYI ÇOK İSTERDİK FAKAT BİZİM BÜTÇEMİZİ AŞAN BİR DURUM”

Yaz devrinde takımdan yerli ve yabancı birçok oyuncunun ayrıldığını belirten deneyimli başantrenör, transfer çalışmalarıyla ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

“Doğuş, Darüşşafaka için simge oyunculardan bir tanesi. Doğuş’un 17 yıllık bir Darüşşafaka mesleği var. Türkiye’de çok kıymetli bir yere geldi. Onu takımda tutmayı çok isterdik fakat bizim bütçemizi aşan bir durum oldu. O da olağan ki kendisini EuroLeague’de denemek istedi, onu da hürmetle karşıladık. Ercan’ı da takımımızda tutacak bir bir bütçe açamadık. Can Korkmaz’ı takımda tuttuk. Muhsin Yaşar ve Rıdvan Öncel takımımıza kattı. Onların da bize katkıları olacağını düşünüyorum. Canberk Kuş bizimle devam edecek. Hakan Sayılı’nın devam eden kontratı var. Kyle Allman’ı ve Muhammad-Ali Abdur-Rahkman’ı yabancı olarak takımımıza dahil ettik. David McCormack listemizde, kendisiyle görüşüyoruz.”

“GENÇ OYUNCULAR BİR EMEK ORTAYA KOYDUĞUNDA ONLARA OLUMLU AYRIMCILIK YAPMAK İSTİYORUZ”

Kadrodaki genç oyuncuların kendilerini göstermesi gerektiğini belirten Sekizkök, genç oyunculara rotasyonda müddet vereceklerini tabir ederek, “Antrenmanda kendilerini geliştirip, bir emek ortaya koyduklarında onlara bir müspet ayrımcılık yapıp deneyimli oyuncuların müddetlerinden kısıp onlara katmak istiyoruz. Bu oyuncuların elinde. Bizim de bir maksadımız var. Kadro içi istikrarları bozmadan onlara bir ayrımcılık yapmayı düşünüyoruz. Onlar bunu hak edecek ki biz de onlara bu ayrıcalığı kolay tanıyalım. Oyuncu dakikayı, fırsatı kulüpten beklerse hayal kırıklığı yaşanıyor. Berke Büyüktuncel, Tofaş’ta bileğinin hakkıyla süreyi aldı. Bizim çocukların da birebirini yapabileceğini düşünüyorum” halinde konuştu. 

“HEDEFİM ÇİFT OYUN KURUCULU BİR SİSTEM UYGULAMAK”

Darüşşafaka’da uygulamak istediği oyun sistemine dair bilgiler paylaşan Sekizkök, “Eskiden ekiplerde tek oyun kuruculu sistemler vardı. Efes’in birinci yılında da bu böyleydi. Larkin birinci oyun kurucuydu. Micic ise daha çok savunma tarafı kuvvetli ve yedek oyun kurucu olarak düşünülmüştü. Bu iki oyuncunun çift oyun kuruculu sistemde çok uygun oynadığını görünce bu sisteme döndük. Benim de amacım çift oyun kuruculu bir sistem uygulamak. Hakikat oyuncuları bulabilirsek 3 guardlı bir sistem inşa etmek. Türk oyuncularımızdan da önemli sorumluluk alanlar olacak. Hazır 2-3 guardınız olunca bir sakatlık yaşandığında o oyuncunun yeri kolay kapanıyor. Tek oyuncuya bağlı kaldığınızda 1 hafta kaçırsa bile meşakkat oluyor” sözlerini kullandı. 

“LİGDE GEÇEN YILKİ BAŞARIMIZIN ÜSTÜNE ÇIKMAK İSTİYORUZ”

Basketbol Üstün Ligi’ndeki grupların gelecek dönem için çok düzgün takımlar kurduğunu ve rekabet seviyesinin artacağını aktaran Yakup Sekizkök, “Geçtiğimiz yıl Galatasaray ve Beşiktaş’ın beklentilerin altında kalması, üstteki ekiplerin işini kolaylaştırdı. Birinci 4 sıradaki kadrolar kendi ortasında bir rekabete girdi. Önümüzdeki dönem için biz Play-Off’a güzel bir yerden girmek istiyoruz. Geçen seneye nazaran daha zorlu bir lig bizi bekliyor. Biz planımızı yaptık, amaçlarımız yüksek. Geçen yılki başarımızın üstüne çıkmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“HEDEFİMİZ, ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE DÖRTLÜ FİNALE KALMAK” 

Darüşşafaka’nın Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde yer aldığı kümesi kıymetlendiren deneyimli başantrenör, gayelerinin bu kulvarda Dörtlü Final olduğunu söyleyerek, “Yönetimle birinci buluştuğumuzda evvel altyapıdan girdik bahse. Benim birinci talebim, Şampiyonlar Ligi’nde savlı olacak, Dörtlü Final hedefleyecek bir grup kurmaktı. Bu noktadan yola çıkarak biz bu yola girdik. Şiddetli bir küme olmuş olabilir. Maksadınız Dörtlü Final ise kim gelecekse yeneceksiniz. Bizim başımızda bir soru işareti yok. Bence baştan düzeyin yüksek olması bir avantaj. Bütün planlarımızı 1’inci ve 2’nci bitirmek üzerine yaptık. Amacımız evvel 2’nci Tip’e akabinde çeyrek final ve Dörtlü Final’e kalmak. Başımızda öbür niyet yok” dedi.

“İNŞALLAH BU SEFER OLİMPİYATLARDA YER ALACAĞIZ”

A Ulusal Basketbol Kadrosu’nda Ergin Ataman’ın yardımcılığını üstlenen Sekizkök, ulusal kadronun yaz aylarında oynayacağı olimpiyat elemeleri hakkında ise şu biçimde konuştu:

“Bu elemeden geçsek bile Olimpiyatlara gitmek için bir eleme daha oynayacağız. Bunu kendi alanımızda oynuyor olmamız bir avantaj. Tezli kadrolar var. Rakiplerimizden tezli takımlar bekliyorum. Tek maksadımız, birinci çeşidi aşmak. Sonraki küme nasıl oluşacak, o bir sonraki etap. İnşallah bu sefer bu safhaları aşıp Olimpiyatlarda yer alacağız.” 

“BEN 5 YABANCILI SİSTEMDEN YANAYIM”

Türkiye Basketbol Harika Ligi’nde grupların maç takımında yer alabilecek yabancı oyuncu sayısının 5’ten 6’ya yükseltilme ihtimaliyle ilgili de niyetlerini paylaşayan Sekizkök, 5 yabancılı sistemin devam etmesinden yana olduğunu söyledi. Sekizkök, bahisle alakalı olarak, “Bir müddettir federasyon bu süreci yönetiyor. Son gelinen nokta bildiğim kadarıyla 5 yabancıyla devam edeceği tarafında. 6 yabancı da olabilir natürel ki. 5 yabancılı sistemi son yıllarda uyguladık ve Türkiye Ligi’ndeki rekabet ziyan görmedi. Avrupa kupalarına katılan ekiplerimizin muvaffakiyetleri ortada. Ben 5 yabancılı sistemden yanayım. Grupların planlarını yapabilmesi için bunun erken açıklanmasında yarar var. Ben 2-3 Türk oynasın, 5 yabancıyla bir arada sistemi döndürürüz niyetine katılmıyorum. Bu bir yerde tıkanıyor. Başka oyuncular oynamadığında idman randımanını de düşüyor. Her oyuncuya eşit baht vermekten yanayım” diye konuştu.

“ERGİN HOCANIN HEM İDARESİ HEM DE TARAFTARLARI MEMNUN EDECEK MUVAFFAKİYETLERİ SAĞLAYABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Uzun yıllar birlikte çalıştığı Ergin Ataman’ın Panathinaikos ile başarılı olacağına inandığını vurgulayan Sekizkök, “Ergin hocanın daima yurtdışına gitme maksadı vardı. Kendim için söylediğim şey, Ergin hoca için de geçerli. Anadolu Efes serüveni o kadar âlâ geçti ki diğer bir iş arayışında olmadık. Hocanın elindeki seçenekler ortasında Panathinaikos ona en güzel imkanları sunacak ekipti. Orada son yıllarda bir koç sirkülasyonu oldu ancak Ergin hocanın yanlışsız kadroyu kurup hem idaresi hem de taraftarları keyifli edecek muvaffakiyetleri sağlayabileceğini düşünüyorum” biçiminde konuştu.

DARÜŞŞAFAKA İLE EGE ÜNİVERSİTESİ ORTASINDA KIYMETLİ BİRLİKTELİK

Altyapıya çok değer veren bir kulüp olduklarını aktaran Sekizkök, DARÜŞŞAFAKA ile Ege Üniversitesi ortasında başlayan birlikteliğe dair ise “Darüşşafaka, Ege Üniversitesi ile bir proje başlattı. Önümüzdeki günlerde bunu daha da genişletip, vadesini uzatarak bu ekibe yeni oyuncular yetiştirmek üzerine bir yapı oluşturulacak. Basketbol Gelişim Ligi grubumuzu A kadroya bağladık. Bizle birlikte çalışacaklar. İzmir’deki altyapıdan evvel TB2L ekibimize oyuncu yetiştirip sonra da A kadroya oyuncu kazandıracağız. İzmir çok kıymetli bir merkez. Darüşşafaka’ya sportmen kazandırıp onların tesislerinde bu çalışmamız devam edecek” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir