Prof. Dr. Erbaş Mekke’de Türk hacı adaylarıyla buluştu


Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş burada yaptığı konuşmasında, “İşgal devleti 76 yıldır Filistin’de zulüm yapıyor. Artık görüyorsunuz, bebekleri, pakları, bayanları, yaşlıları, eli silahsız insanları, mabetleri gözünü kırpmadan katlediyor. Müslümanların uyanmasına muhtaçlık var.” dedi.

“MÜSLÜMANLAR SAYESİNDE KUDÜS BARIŞ İÇERİNDE YAŞADI”

Başkan Erbaş, geçmişte zulmün, katliamların, soykırımların, sürgünlerin yaşandığı Kudüs’ün Müslümanlar sayesinde barış yurdu olduğuna dikkati çekti.

“Peygamber Efendimizin vefatından 5 sene sonra 450 yılı aşkın Kudüs, Müslümanlar sayesinde Müslümanı, Hristiyan’ı, Musevi’si farklı ırktan insanların barış içerisinde yaşadığı bir kent oldu. 1900’lü yıllarda Kudüs niyet, Osmanlı’dan İngilizlerin yönetimine geçtikten sonra tekrar orada huzursuzluklar başladı” diyen Prof. Dr. Erbaş, “1948 yılında orada bir işgal devleti kuruluyor. İşgal devleti 76 yıldır Filistin’de zulüm yapıyor. Artık görüyorsunuz, bebekleri, günahsızları, bayanları, yaşlıları, eli silahsız insanları, mabetleri gözünü kırpmadan katlediyor. Müslümanların uyanmasına gereksinim var. Müslümanlar birlik, beraberlik içerisinde olmalı. Müslümanların bulunduğu yerlerde inancı, ırkı ne olursa olsun beşerler daima huzur içinde yaşamıştır.” dedi.

İslam’ın, savaşta dokunulmasını yasak kıldığı şahısların olduğunu belirten Lider Erbaş, “İnancımızda askerlerimizin aldığı bir talimat vardır; şayet bir yerde savaşmak zorunda kalınırsa günahsızlara, çocuklara, bayanlara, mabetlere dokunmayacaksın, daha da ileri adım atılıyor yeşile, ağaçlara, hayvanlara dokunmayacaksın. İşte biz bu medeniyete merhamet medeniyeti diyoruz.” tabirlerini kullandı.

Haccın Müslümanların birlik, beraberlik içerisinde olması gerektiğini en hoş halde sembolize eden bir ibadet olduğunu lisana getiren Lider Erbaş, “Tavafa bakınız, sağınıza solunuza bakıyorsunuz daima farklı lisanlarda ve renklerde dua eden binlerce insan lakin hepimizin istikameti Kabe ve tavaf yaparken kalbimiz Kabe’den yana. O, kalbimiz Kabe’de Allah için atıyor demektir.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir