Küba’yı etkisi altına alan Ian kasırgası ABD kıyılarına yöneldi

Dün Küba’yı vurarak, ülkedeki tüm elektrik şebekesini çökerten 4. kategori şiddetindeki Ian kasırgasının Florida kıyısına bu akşam ulaşıp, Tampa körfezinin güneyinde Sarasota ile Naples bölgeleri ortasında bir yerde tesirini göstermesi bekleniyor.

Azami beş dereceli Saffir-Simpson ölçeğinde 4. kategori olarak belirtilen kasırga saatte 209 kilometre sürate kadar rüzgara sebep oluyor.

National Hurricane Center (NHC), Miami için yaptığı ikazda, Ian kasırgasının şiddetli dalgalara, ağır yağışa ve kıyıda ölümcül sele yol açabileceğini duyurdu. Yetkililer ise 2.5 milyondan fazla insanın meskenini tahliye edip, yüksekteki yerlere gitmesi için davet yaptı.

NHC, Florida’nın batı kıyılarında 3.5 metre yüksekliğinde dalga olabileceği ihtarında bulundu.

Florida’nın acil durum idare yöneticisi Kevin Guthrie, “Tahliye vakti artık. Artık yola çıkın” dedi.

Vali Ron DeSantis ise dün geceki açıklamasında, meskenlerini terk etmek için çok uzun müddet bekleyen insanları tahliye etmenin zorlaşacağını zira artan rüzgarla birlikte yetkililerin otoban köprülerini kapatacaklarını belirtti.

ABD Federal Acil Durum İdare Ajansı’nın başı Deanne Criswell, Florida’daki çok az kişinin kasırga tehdidini ciddiye almasından telaş duyduğunu söyledi.

“Rehavet konusunda dertlerim var” diyen Criswell, “Florida’nın birtakım bölgelerinde, yaklaşık 100 yıldır görülmemiş direkt büyük tesirlerin görülmesinden bahsediyoruz” dedi.

Ian kasırgası şayet Tampa bölgesini vurursa, 1921’deki Tarpon Springs fırtınasından beri bölgeyi tesiri altına almış olan birinci kasırga olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir