Köprülü Kanyon’da gelsin adrenalin, gitsin aksiyon

Köprülü Kanyon Ulusal Parkı’na girdiğimiz anda birinci evvel Tazı Kanyonu’na doruktan bakan meşhur Bilgelik Vadisi’ne gitmek ve günbatımını izlemek istedik. “Bu sıcakta o yolu nasıl yürürüz” derken yağan yaz yağmuruyla bir sürpriz yaşadık ve sonunda maksadımıza ulaştık. “Yanacağız” dediğimiz yerde resmen donduk. Anladım ki bu kanyonda günbatımı da pek izlenemiyormuş. Güneş karşıdan değil, sol taraftan batıyormuş. Akşam olmak üzereyken belediyenin kamp alanına girdik. Çok kalabalıktı. Polonya’dan gelen kanyon atleti arkadaşlarımızla buluştuk. Burada rafting en çok yapılan aktivite. Tesislerde tıpkı vakitte kamp da yapabiliyorsunuz. Hatta çardaklarda geceleyebiliyorsunuz.

Buz üzere su şoka sokuyor

Ertesi gün yol yorgunluğuyla geçti. Akşamüzeri dinlenen takım arkadaşlarımla birlikte en azından rafting yapalım diye düşündük ve Köprülü Kanyon’da birinci maceramız başladı. Daha evvel yalnızca Melen Çayı’nda rafting yapmış olan ben bu berrak turkuvaz sularda olmanın hazzına doyamadım. Sakin sakin giderken ortada köpüren sulara giriyorduk. Kürekleri kanyonun gözüne gözüne sallıyorduk. Ben sağ taraftaydım. Şu an neden olduğunu hatırlamadığım bir sebeple ayağa kalktım ve işte o anda nasıl olduysa hop diye kendimi suda buldum. Sol taraftakiler eksiksiz sudaydı ancak sağ taraftan yalnızca benim düşmüş olmam takdire şayandı. Buz üzere suyu yiyince insan bir şoka giriyor doğrusu. O an güneş gözlüğümü Köprülü Kanyon’a hatıra bırakmış oldum. Gerçi her sabah erken saatlerde botla çıkıp kanyona düşen gereçleri toplayan bir grup de var. Tahminen benim gözlüğü bulmuşlardır.

Üzerimizde neopren elbiselerimiz vardı

Ertesi sabah mışıl mışıl uyumuş ve dinlenmiş olarak Köprülü Kanyon’a girmek için yine hazırdık. Kanyonun teknik kısmında bir ölçü ormanın içinden yürüyüp dereyi bulmak gerekiyor. Sonra gelsin adrenalin, gitsin aksiyon… Su o kadar berraktı ki yanıma deniz maskemi de almıştım. Bir taraftan yüzüp bir taraftan suları içe içe yol aldım. Her fırsatta sualtını izledim. Hayatımda girdiğim en soğuk sulardan biriydi. Üzerimizde neopren (dalış elbisesi) olmasa hipotermiye girmemiz kaçınılmazdı. Mağara üzere tünellerden geçtik. Çok yüksek yerlerden atladık. Tedbir maksatlı iplerimiz yanımızdaydı ancak kullanmaya gerek olmadı. Bol bol yüzmeli bir kanyon burası.

Body rafting de yaptık.

Body rafting yapabilirsiniz

Polonya grubundan arkadaşımız Bogdan bir yerde kendini bol köpüklü sulara atıp body rafting (kendini suyun akışına bırakarak sırtüstü sürüklenme) yapmaya başladı. Ben de gerisinden attım kendimi azgın sulara. Akıntı o denli kuvvetliydi ki bazen alabora oluyordum. Güya dev bir çamaşır makinesinin içine atılmıştım ve su beni fır fır çeviriyordu. Sağa sola çarpa çarpa giderken bir taraftan da kahkahalarım yeri göğü inletiyordu. Sanırım olağanda imdat diye bağırmam gerekirdi. Bogdan’ın kendini kenara attığını gördüğümde ben de birebirini yapayım dedim ancak ne mümkün! Sular çok kuvvetli bir akıntı oluşturuyordu. Meczup üzere yüzdüm lakin yalnızca yerimde saydım. İki elimle, var gücümle toprağı kazar üzere suyun içinde debeleniyordum. Tam “Oldu, başardım, kıyıya vardım” derken bir saniye bırakınca hop, tekrar geldiğim yere geri gittim. Ben de kendimi bırakıverdim. Body rafting dedikleri olay süper bir şey.

Buradaki suyun berraklığında bir kanyon bulmak güç.

Akıntı beni son sürat götürürken suyun üstüne yatıp anın tadını çıkardım. Suyun rengi, yemyeşil ağaçlar, tepemde bana gülümseyen güneş… Esasen tüm yorgunluğuma karşın her kanyon çıkışım bu türlü ağzım kulaklarımda olur. Türkiye’de, buradaki suyun berraklığında diğer kanyon yok. Hazır fırsatım varken sonuna kadar tadını çıkarmak boynumun borcuydu.

Kanyona ismini veren köprüyü görünce akıntı bir nebze yavaşladı ve ben de ‘Kanyonda kaybolur muyum, çıkışı kaçırır mıyım’ niyetinden kurtulmuş oldum. Yavaş yavaş kendimi kıyıya atıp takımın geri kalanını bekledim. Bir bir döküldü bizim çekirgeler. Başımızda kask, sırtımızda çanta, belimizde kemerle olağan ziyaretçilerin her vakit ilgisini çekmişizdir. Garip bir şaşkınlık ve hayranlıkla bakarlar bize ve hatta alkışlarlar. Amerikan sinema karakteri Terminatör üzere bir havayla sudan çıkmışken kimin fikriydi ‘Ankara’nın Bağları’nı söylemek hiç hatırlamıyorum. Şakır şakır oynamamız da eforu. Halaya durmadan neyse ki toparlandık ve üstümüzdeki tartılardan kurtulduk.

El değmemiş yerlere girmeyin!

Bizim üzere bu kanyonu geçebilmeniz için teknik bir grubunuz ve gereçleriniz olması gerekir. Bu türlü imkânınız yoksa siz ne kadarını deneyimleyebilirsiniz çabucak anlatayım…

Bu kanyonun bizim üzere el değmemiş yerlerine giremezsiniz lakin rafting yapabilirsiniz. Kanyonun muhakkak yerlerinden body rafting yapabilirsiniz. Bizim giydiğimiz neopren elbiseler olmadan bu çelik kadar soğuk suda fazla kalamazsınız. Akıntıya kapılır mıyım diye korkmayın. Vazifeliler sizi sudan topluyorlar.

Buraları da görün

Selge Antik Kenti’ni gezmenizi ve Avatar Diyarı’nı görmenizi öneririm. Bu kayalar çok değişik oluşumlar. İbradı ilçesindeki Altınbeşik Mağarası Ulusal Parkı’nı ve Ormana Köyü’ndeki Düğmeli Meskenleri de listemize eklersek hoş bir rota çıkarmış oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir