İş dünyasından şura çağrısı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOOB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iktisat şurası davetinde bulundu. TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda dün düzenlenen TOBB 79. Olağan Genel Şura Hizmet Gurur Evrakı Plaket Töreni’nde konuşan Hisarcıklıoğlu, tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ı tebrik ederek konuşmasına başladı.

Hisarcıklıoğlu, “Milletimizin teveccühüyle bir seçimden daha muvaffakiyetle çıktınız. Evvelki 21 yılda olduğu üzere, birebir azimle ve inançla çalışmayı sürdüreceğinizi biliyoruz. Reformcu ve icracı vizyonunuzla, ülkemize yeni muvaffakiyetler yaşatacağınıza inanıyoruz. Sizi bir sefer daha yürekten tebrik ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI

Seçimlerde ulusal iradenin tecelli ettiğini tabir eden Hisarcıklıoğlu, “Milletimiz, ferasetiyle tercihini yapmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, ülkemizi, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına taşımak üzere görevlendirmiştir. Artık, seçimleri geride bırakma, istikrarları yerine oturtma, daha huzurlu, daha memnun ve daha müreffeh bir Türkiye için, daha çok çalışma zamanıdır” diye konuştu.

ÇÖZÜM ODAKLI YAKLAŞIMINIZA GEREKSİNİMİMİZ VAR

Erdoğan’a ekonomik şura davetinde bulunan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Siz de, iş hayatından geldiniz. Üretimin ve ticaretin zorluklarına vakıfsınız. Gerçek kesimden gelmiş biri olarak da, daima bu topluluğun yanında yer aldınız. Genel Konseylerimizde ve İktisat Şuralarında, saatler boyunca, meselelerimizi dinlediniz. Pek çok faaliyetimize katılıp, Türk iş âlemine dayanağınızı gösterdiniz. Devletimizin bize verdiği her vazifede, Türk özel kesimi ismine çalışmaya devam edeceğiz. Daha süratli koşmaya, ülkemizi daha ileriye taşımaya hazırız. Bunu mümkün kılmak için, başta finansmana erişim olmak üzere, karşımıza çıkan zorlukları sizinle paylaşmak istiyoruz. Sizin tahlil odaklı yaklaşımınızın, iş dünyamıza büyük moral vereceğine inanıyoruz. Bunun için de, tekrar sizin liderliğinizde ve uygun göreceğiniz bir tarihte, yaşadığımız sorunları aktarabileceğimiz, TOBB İktisat Şurasının düzenlemesini takdirlerinize arz ederiz.”

YEŞİL PASAPORT İSTEDİ

Oda-Borsa topluluğunun Türkiye’yi yurt dışında da üst seviyede temsil ettiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, yeşil pasaport talebinde de bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Küresel platformların tümünün ülkemize yeni ihracat ve yatırım imkanları sağlamak için uğraş veriyoruz. Fakat ne yazık ki, buna liderlik edenleri, vize kuyruklarında bekletiyoruz. Oda-Borsa topluluğumuzun da yeşil pasaportu ziyadesiyle hak ettiklerini düşünüyoruz. Her vakit olduğu üzere, gerçek kesimin yanında duran sizden, bu hususta da muştular geleceğine inanıyoruz” dedi.

İhracatta güçlü büyüme sürüyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise bugüne kadar tüm iş dünyasıyla bir çarkın dişlileri üzere ahenk içinde çalıştıklarını söyledi. Global iktisatta yaşanan istikrarsızlıklara ve bozulmalara karşın Türkiye’ye ait dataların, iktisadın temellerinin sağlam olduğuna işaret ettiğini belirten Muş, “Türkiye iktisadı son yıllardaki ivmesini devam ettirmektedir. Mayıs ayında ihracattaki artış sürüyor. İki gün sonra sayılar büsbütün netleşecektir fakat birinci bilgiler bize yüzde 10’un üzerinde artış ve en yüksek mayıs ayı ihracatına ulaşılacağını göstermektedir” dedi. Muş, Türk Ticaret Bankası’nın yakında iş dünyası temsilcilerine hizmet vermeye başlayacağını da belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir