İngiliz basını yazdı: Kılıçdaroğlu’nun hamlesi onu yarışta Erdoğan’ın önüne geçirdi

Uluslararası medya kuruluşlarının gözü 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine çevrilmiş durumda. Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ortasındaki yarışın kıyasıya geçeceğine vurgu yapan İngiliz basını ise seçimlerle ilgili dikkat çeken bir tahlil yayımladı.

SURİYELİ MÜLTECİLERİ ÜLKELERİNE GÖNDERME HAMLESİ

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Daily Telegraph, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçim öncesinde adayların durumunu kıymetlendirdi. Gazetenin Orta Doğu muhabiri Campbell Mac Diarmid tarafından hazırlanan haberde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli mültecileri ülkelerine gönderme atağının büyük bir tesiri olduğu ima edildi.

ERDOĞAN’IN SEÇİMDEKİ EN BÜYÜK RAKİBİ

Haberde, “Mülteci tersi açıklamalar Türkiye’deki seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı zorluyor” başlığı kullanılırken, “Ekonomik kriz tesirini gösterirken, Erdoğan’ın Mayıs ayındaki seçimde en büyük rakibi olan Kemal Kılıçdaroğlu, Suriyeli mültecileri ülkesine gönderme kelamı verdi” denildi.

“ANKETLERDE ÖNCELİKLİ MESELELER ORTASINDA YER ALIYOR”

Kılıçdaroğlu’nun son anketlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde yer aldığı lakin seçimin bir oldukça şiddetli geçeceğine değinilen haberde mülteci sıkıntısının son yıllarda çok büyük bir kriz halini aldığı ve anketlerde bu sorunun en öncelikli çözülmesi gereken sorun olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir