EYT’liler 112 Acil Çağrı Merkezi’ne soruyor: EYT ne zaman çıkacak

İçişleri Bakanlığı, Türkiye’de farklı acil yardım davetleri için kullanılan 110 itfaiye, 156 jandarma, 155 polis, 112 sıhhat, 177 orman, 178 kıyı güvenlik, 122 AFAD numaralarını ‘112 Acil Davet Merkezi’ altında topladı. Çalışmayla tüm takımların en kısa müddette olay yerine ulaşması amaçlandı. İzmir’de bu yıl 5 milyon 380 bin ihbar yapıldı.

Bunların yüzde 63,3’ü temelsiz çıkarken, kimileri ise grupları sıkıntı durumda bıraktı. Temelsiz davetleri en aza indirmek için aktif bilgilendirme çalışmaları sürerken, bu kapsamda son olarak Ege Üniversitesi’nde çalışma yapıldı.

Ege Üniversitesi Atatürk Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu paramedik öğrencileri ile İzmir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü tarafından ‘112’yi nasıl aramalıyım?’ bahisli aktiflik düzenlendi. Programda üniversitelilere, bireylerin 112’yi hangi durumlarda araması gerektiği anlatıldı.

‘ASILSIZ DAVET ORANLARI DÜŞTÜ’

Etkin bilgilendirme çalışmaları sayesinde her yıl temelsiz davet oranının düştüğünü lisana getiren İzmir 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Dr. Murat Ummak, “112 Davet Merkezi’mizde başka kurum paydaşlarımızla tüm acil davetlere hizmet veriyoruz. 7 gün 24 saat misyon yapıyoruz. Açılışımızdan bugüne geçen 4 yılı aşkın vakitte 17 milyon 352 bin davet aldık. Bu yıl ise 5 milyon 380 bin davet aldık. Bunun yüzde 63,3’ü temelsiz davet. Her geçen yıl temelsiz davet oranı düşüyor. Bu da vatandaşlarımızın bilinçlendiğini gösteriyor. Biz de bunun için ilkokuldaki eğitimler başta olmak üzere birçok aktiflikte bilgilendirme yapıyoruz. 112’nin hangi durumlarda ve niye aranması gerektiğini anlatıyoruz. Geçen yıl temelsiz davetimiz yüzde 66’ydı. Bunun yanında müdahale süratimiz da pek güzel. Birinci davet aldığımız andan itibaren 98 saniyede bir takımı olay yerine yönlendiriyoruz” diye konuştu.

‘ŞARKI SÖYLEYEN, RESTORAN ADRESİ SORAN VAR’

Asılsız davetlere dikkat çeken Ummak, “Şarkı söyleyen de var, restoran adresi soran da. Son devirde hastane randevularıyla ilgili 182 yerine 112 aranıyor. Yanlış sayı girip bizden hastane için randevu almaya çalışıyorlar. Tekrar son devirde en çok gündemde olan EYT ile ilgili temelsiz davetler alıyoruz. Ne vakit çıkacağını, koşullarını soruyorlar. Bu davetler, ekseriyetle kent merkezinden değil kırsal ilçelerden geliyor. 112 Acil Davet Merkezi, acil davetler için var. Biz acil davetler için her vakit yanınızdayız. Bu cins temelsiz davetlerle, acil durumdaki davetlerin önüne geçmiş oluyorsunuz. Lütfen merkezimizi ararken buna dikkat edin” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir