Büyümenin yeni motoru: Dijital ekonomi

Dünya ekonomileri büyük bir çalkantı içinde. Kovid salgınıyla başlayan sürecin iktisatta istikrarları değiştirdiği bugün daha güzel anlaşılıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere nazaran, başta G20 ülkeleri olmak üzere birçok iktisadın bu süreçte dijital evrimin hızlanmasına ön ayak olduğu ve dijital ekonomiyi, ekonomik büyümenin bir motoru olarak kullandığı görülüyor.

Katma kıymet 38,1 trilyon dolara ulaştı

PR Newswire’ın Çin haber kanalı CGTN’ye dayandırdığı haberine nazaran, dijital iktisat, Çin ve öbür G20 üyeleri için hakikaten de yeni bir büyüme motoru haline geliyor. Kovid salgınının üçüncü yılında, dünya iktisadı artan belirsizlikler ve zorluklarla karşı karşıya kalırken, dijital evrimin hızlanması ve dijital iktisadın ekonomik toparlanma ve büyüme için yeni bir motor olarak ortaya çıkmasıyla birlikte derin değişikliklere uğruyor.

2016 G20 Hangzhou Zirvesi’nde kabul edilen ‘G20 Dijital İktisat Geliştirme ve İş birliği Girişimi’ne (G20 Digital Economy Development and Cooperation Initiative) göre, dijital iktisat, üretimin temel faktörü olarak dijitalleştirilmiş bilgiyi kullanmayı, kıymetli bir faaliyet alanı olarak çağdaş bilgi ağlarını ve kıymetli bir itici güç olarak da bilgi ve irtibat teknolojisinin (BİT) üretkenlik artışı ve ekonomik yapısal optimizasyon gayesiyle faal kullanımını içeren geniş bir ekonomik faaliyetler yelpazesini tabir ediyor.

Çin Bilgi ve İrtibat Teknolojisi Akademisi (China Academy of Information and Communications Technology – CAICT) tarafından 2022 yılı Temmuz ayında yayınlanan bir teknik incelemeye nazaran, 2021’de dünyanın dört bir yanındaki 47 büyük ülkenin dijital iktisadının katma pahası, bir evvelki yıla göre yüzde 15,6 artarak 38,1 trilyon dolara ulaştı. Bu sayı, ilgili ülkelerin toplam GSYİH’larının yüzde 45’ine karşılık geliyor.

Küresel GSYİH’nın yüzde 85’inden fazlasını, memleketler arası ticaretin yüzde 75’ini ve dünya nüfusunun yüzde 60’ını temsil eden G20 üyeleri, dijital iktisadın gelişmesinde dünyaya öncülük ediyor.

15,3 trilyon dolarlık dijital iktisada sahip ABD, dünyada birinci sırada yer alıyor. Çin, 7,1 trilyon dolara ulaşan dijital iktisadıyla ikinci sırada yer alırken Avrupa Birliği 6,3 trilyon dolar değeriyle üçüncü sırada kendine yer buluyor. Dijital iktisadın GSYİH içindeki hissesi açısından ise Almanya, İngiltere ve ABD yüzde 65’i aşarak birinci üçe sırada yer alıyor.

G20 dijital iktisat mutabakatı

Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen 2016 G20 Tepesi’nde dijital iktisat birinci sefer dorukta kıymetli bir bahis olarak yer aldı. Ülkeler, G20 önderleri tarafından onaylanan birinci dijital iktisat siyaseti evrakı olan G20 Dijital İktisat Geliştirme ve İş birliği Teşebbüsü’nün oluşturulmasına ve yayınlanmasına öncülük etti.

Belge, dijital iktisadın gelişimi için yenilikçilik, iştirak, sinerji, esneklik, kapsayıcılık, açık ve kolaylaştırıcı iş ortamı, ekonomik büyüme için bilgi akışı ve güvenlik olmak üzere yedi yol gösterici unsur önerdi.

Ayrıca, geniş bant erişimini genişletmek ve kaliteyi artırmak dahil olmak üzere dijital ekonomide iş birliği için altı temel alan belirlendi; BİT dalına yatırımı teşvik etmek; girişimciliği desteklemek ve dijital dönüşümü teşvik etmek; e-ticarette iş birliğini teşvik etmek; dijital kapsayıcılığı artırmak ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini teşvik etmek.

Çin’in gelişen dijital ekonomisi

CAICT tarafından yayınlanan bir teknik incelemeye nazaran, Çin’in dijital iktisadı 2021 yılında 7,1 trilyon dolara ulaştı ve ülkenin GSYİH’sının yüzde 39,8’ini oluşturdu. Rapor, 2012 yılından 2021 yılına kadar Çin’in dijital iktisadının ortalama büyüme oranının yüzde 15,9 olduğunu ve dijital iktisadın GSYİH içindeki payının yüzde 21,6’dan yüzde 39,8’e yükseldiğini gösterdi.

Teknik rapor, dijital iktisadın Çin’in genel iktisadı üzerindeki dengeleyici ve hızlandırıcı rolünün daha besbelli hale geldiğini söylüyor.

2022 yılı Haziran ayı itibariyle Çin, dünyanın en büyük ve en dinamik dijital toplumunu oluşturan 1,05 milyar internet kullanıcısına sahip bulunuyor. Ülke, Temmuz ayı sonuna kadar 1,97 milyon 5G baz istasyonuyla dünyanın en büyük 5G ağının da sahibi pozisyonunda bulunuyor.

Çin’in dijital iktisadı patlama yaşarken ve ekonomik kalkınması için giderek daha kıymetli bir büyüme motoru haline gelirken, ülke tıpkı vakitte memleketler arası şirketlere Çin pazarında büyümeleri için daha fazla fırsat sunuyor ve bu alanda G20 üyeleriyle aktif iş birliği içinde çalışıyor.

Haziran ayında Alman Siemens şirketi, akıllı altyapı konusunda yerli firmalarla iş birliğini araştırarak Çin’de ilk ‘Akıllı Altyapı Dijitalleştirme Aktifleştirme Merkezi’ni (Smart Infrastructure Digitalization Enablement Center) kurdu. ABD’li teknoloji devi IBM de, bulut tabanlı hizmetleriyle Çinli şirketlerle dijital dönüşümlerinde aktif olarak iş birliği yapıyor. Çin ayrıyeten Amazon yağmur ormanı ekosistemini dijital teknolojilerle korumak için Brezilya ile de birlikte çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir