Barış Pehlivan: TÜGVA, yerel seçim öncesi CHP’ye karşı troll çalışmasında görev aldı

2015-2018 yılları ortasında TÜGVA Genel Merkezi’nde teşkilat koordinatör yardımcısı ve bölge sorumlusu olarak misyon yapan Ramazan Aydoğdu, TÜGVA sızıntılarından sorumlu olduğu teziyle 6 ay tutuklu kaldı ve geçen yıl tahliye oldu. Aydoğdu, 17 Nisan 2023 tarihli savunmasında TÜGVA’ya dair ifşalarda bulundu.

Gazeteci Barış Pehlivan, o ifşalardan dönemin TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu ile Aydoğdu’nun yaptığı WhatsApp yazışmalarını paylaşarak, “TÜGVA, mahallî seçimler öncesi CHP’yi terör örgütleriyle ilişkilendiren bir troll çalışmasında etkin vazife alıyordu” dedi.

Cumhuriyet gazetesi müellifi Barış Pehlivan’ın “İşte TÜGVA ifşaları” başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

“TÜGVA Başkanı Eminoğlu, kurumun yöneticisi Aydoğdu’ya 12 fotoğraf yönlendirdi. Fotoğraflarda terör örgütü PKK’nin yöneticileri Abdullah Öcalan’dan Cemil Bayık’a, FETÖ yöneticileri Fethullah Gülen’den Adil Öksüz’e kadar birçok isim “CHP’ye Aday Önerim” başlığıyla yer alıyordu.

Sonrasını Aydoğdu’dan dinleyelim:

“Bu yazışmalar o dönem TÜGVA genel başkanı olan Enes Eminoğlu ile ortamızda geçmektedir. Birinci yazışmada, Enes Eminoğlu’nun farklı bir kullanıcıdan almış olduğu görsellerinde bölücü terör örgütlerinin fotoğrafları olan birtakım fotoğrafları şahsıma gönderdiği, yeniden bir öteki kullanıcıdan aldığı net biçimde görülen ‘#CHPyeAdayÖnerim’ tag çalışmasının kimliğini ve ‘21’de tıpkı anda girelim inş’ cümlesini şahsımla paylaştığı net formda görülmektedir. İkinci yazışma ekranında, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu şahsımla bir WhatsApp ekran fotosu olduğu kestirim edilen bir fotoğraf paylaştı ve çabucak altına ‘Yunus Becit paylaşın demiş vilayet grubuna’ sözünü kullandı. Bunun üzerine benim kendisine ‘Kurumsaldan mı abi’ dediğim, buna cevaben Enes Eminoğlu’nun ‘Şahsidendir’ diyerek yanıt vermesi üzerine, benim ‘Abi bu sorun olmaz mı’ diyerek reaksiyon gösterdiğim net halde okunmaktadır.”

Özetle…

TÜGVA, mahallî seçimler öncesi CHP’yi terör örgütleriyle ilişkilendiren bir troll çalışmasında faal misyon alıyordu. Bunu da devlet bankalarının reklam işlerini yapan ajans sahibi ve TÜGVA yöneticisi olan Yunus Becit organize ediyordu. Özel olarak hazırlanan görseller, TÜGVA çalışanlarının toplumsal medyadaki uydurma hesapları üzerinden yayılıyordu. TÜGVA’nın yalnızca İstanbul’daki teşkilatının 4 bin düzmece hesabı denetim ettiği argümanını düşünürsek nasıl büyük bir tesir alanı yaratıldığı anlaşılabilir.

İşte AKP medyasının, “sosyal medya kullanıcıları yaklaşan seçimler için CHP’ye aday tekliflerinde bulundu” diyerek verdiği haberin gerisinde bu türlü bir ağ vardı.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir