ABD’de başkanlık yarışı kızışıyor: Eski yardımcısı Trump’a rakip oldu

Eski ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’in, gelecek hafta 2024 başkanlık seçimlerine adaylığını duyurması bekleniyor.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Yardımcısı Pence, 7 Haziran’da Iowa eyaletinde yapacağı bir konuşmada, gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’den adaylığını duyurarak, başkanlık kampanyasına başlayacak.

“Eski patronu” Trump’a rakip olacak Pence, anketlerde Trump ve başka Cumhuriyetçi aday Ron DeSantis’in akabinde en tanınan isim olarak öne çıkıyor.

Ancak Morning Consult tarafından 26-28 Mayıs tarihlerinde yapılan ankete nazaran, Cumhuriyetçi seçmenin yüzde 56’sı Trump’ı, yüzde 22’si DeSantis’i desteklerken, Pence’in dayanağı yüzde 5 düzeyinde.

Halihazırda Cumhuriyetçi Parti’den adaylıklarını duyuran öbür isimler ortasında eski ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, genç multimilyoner Vivek Ramaswamy, iş insanı Perry Johnson, muhafazakar siyahi radyo sunucusu Larry Elder, Senatör Tim Scott ve siyasetçi Asa Hutchinson üzere isimler yer alıyor.

Demokrat Parti’den ise Lider Joe Biden, eski ABD Başkanı John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Jr. ve müellif Marianne Williamson, adaylıklarını resmen duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir